Turystykę wiejską można zdefiniować jako przemieszczanie się ludzi ze zwykłego miejsca zamieszkania na obszary wiejskie na okres od co najmniej dwudziestu czterech godzin do maksymalnie sześciu miesięcy, wyłącznie w celu wypoczynku i rekreacji. Agroturystyka na Kaszubach odnosi się do wszystkich rodzajów działalności turystycznej na obszarach wiejskich. Pojęcie turystyki wiejskiej nie jest bynajmniej dobrze zdefiniowane i podlega wielu interpretacjom. Niektórzy kojarzą turystykę wiejską z „wakacjami na wsi”, podczas których turysta spędza znaczną część swojego urlopu na zajęciach rekreacyjnych w środowisku wiejskim na farmie, ranczo, w wiejskim domu lub na okolicznych obszarach.
Rząd definiuje agroturystyka na Kaszubach jako obszar wiejski „na poziomie lokalnym preferowanym kryterium jest gęstość zaludnienia wynosząca 150 osób na kilometr kwadratowy. Na poziomie regionalnym jednostki geograficzne są pogrupowane według odsetka ludności wiejskiej na trzy typy: przeważnie wiejskie (50%), istotnie wiejskie (15–50%) i przeważnie zurbanizowane (15%).
Wszelkie formy jakie ma agroturystyka na Kaszubach, które prezentują życie na wsi, sztukę, kulturę i dziedzictwo na obszarach wiejskich, przynosząc w ten sposób korzyści lokalnej społeczności pod względem gospodarczym i społecznym, a także umożliwiając interakcję między turystami a mieszkańcami w celu wzbogacenia doświadczeń turystycznych, można nazwać wiejskimi. turystyka. Do opisu działalności turystycznej na obszarach wiejskich używa się różnych terminów: agroturystyka na Kaszubach, turystyka miękka, turystyka alternatywna, ekoturystyka i kilka innych, które mają różne znaczenie w poszczególnych krajach, a nawet od z jednego kraju do drugiego.